Jak obstawiać zawody lekkoatletyczne?

3 min read

Nie można zgodzić się z twierdzeniem, że lekkoatletyka ma nadrzędne miejsce w ofercie czołowych bukmacherów online, jednak co najmniej raz na cztery lata, oczy fanów na całym globie skupiają się na rywalizacji najlepszych sportowców w danej dyscyplinie, a co drugi entuzjasta decyduje się na obstawianie lekkoatletyki. Ale ile osób rzeczywiście posiada wiedzę na ten temat? Czy wiecie, jak obstawiać zawody lekkoatletyczne? Przeczytajcie nasz artykuł, a szybko zyskacie odpowiednią wiedzę!

Obstawianie lekkoatletyki u bukmachera

Lekkoatletyka, nazywana królową sportu, cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród graczy i kibiców na całym świecie, co przekłada się na jej pozycję w ofercie najlepszych bukmacherów. Popularność tej dyscypliny sportu wynika z jej naturalności i uniwersalności – to sport, który odzwierciedla podstawowe działania, które ludzie podejmowali od początku swojego istnienia, takie jak bieganie, skoki, rzuty oszczepem czy zapasy. Właśnie z tego powodu, te konkurencje zostały wybrane do rozgrywania pierwszych starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Mimo że lekkoatletyka na co dzień może nie przyciągać Waszej uwagi, podczas najważniejszych wydarzeń, takich jak Letnie Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata, z chęcią obstawiacie swoje zakłady. Czy jednak wiecie, jak prawidłowo obstawiać lekkoatletykę?

Podstawowe zakłady bukmacherskie – lekkoatletyka

 • Wygra – to podstawowy i najbardziej instynktowny zakład, jaki można zrobić w kontekście obstawiania lekkoatletyki. Celem obstawiającego jest wytypowanie zawodnika, który okaże się zwycięzcą w konkretnych zawodach.
 • Podium – aby typowanie było skuteczne, obstawiający musi prawidłowo wytypować trzech zawodników, którzy staną na podium podczas danego wydarzenia.
 • H2H – to jeden z bardziej interesujących zakładów, często wybieranych przez graczy. Zadaniem obstawiającego jest wytypowanie zawodnika, który znajdzie się na wyższym miejscu po zakończeniu zawodów. Bukmacherzy często tworzą pary zawodników o podobnym rankingu, co sprawia, że kursy są bardzo atrakcyjne, a bezpośrednia rywalizacja dodaje emocji.
 • Zakłady długoterminowe – to popularny i całkiem rentowny typ zakładu. Gracz musi z dużym wyprzedzeniem przewidzieć finałowe rozstrzygnięcia w danym wydarzeniu, a im wcześniej to zrobi, tym większy kurs i wygraną może oczekiwać.
 • Klasyfikacja medalowa – przed każdymi Mistrzostwami Świata i Europy, czołowi bukmacherzy online oferują swoim klientom zakłady, w których celem obstawiającego jest wytypowanie kraju, którego reprezentanci zdobędą najwięcej medali.
 • Inne – bukmacherzy proponują wiele specjalnych zakładów na różne dyscypliny – na przykład, ilu zawodników ukończy bieg, ile razy poprzeczka zostanie zrzutana podczas skoku wzwyż, czy zostanie pobity rekord świata, itd.

Obstawianie lekkoatletyki – wady i zalety

Oczywiście, tak jak w każdej dyscyplinie tak samo w przypadku bukmacherskich zakładów na lekkoatletykę można wskazać zarówno plusy, jak i minusy. Wielkim atutem jest to, że mimo wszystko nie dochodzi tu do wielu niespodziewanych wydarzeń (szczególnie podczas najważniejszych zawodów), a faworyci zwykle spełniają oczekiwania.

To, co stanowi plus, jest jednocześnie poważnym minusem. Bukmacherzy proponują zazwyczaj niskie kursy na faworytów, które nie są zbytnio opłacalne, przez co trudno będzie Wam zrealizować duże zyski stawiając jedynie na najlepszych zawodników.

Jeszcze jeden aspekt zakładów bukmacherskich na lekkoatletykę można uznać zarówno za plus, jak i minus. Co to jest? Mamy na myśli niewielki stopień zaangażowania najlepszych bukmacherów internetowych w tak zwaną królową sportu. Oprócz najważniejszych wydarzeń, bukmacherzy oferują oczywiście kursy na mniejsze spotkania i turnieje, jednak oferta zakładów nie dorównuje tej, jaką mogą oczekiwać typerzy specjalizujący się na co dzień w zakładach bukmacherskich na piłkę nożną.

Dla niektórych z Was fakt ten może być postrzegany jako wada, dla innych natomiast stanowi wyjątkową przewagę i możliwość pokonania bukmachera. Uboga oferta sugeruje również ograniczoną wiedzę bukmachera, a niski poziom zainteresowania typerów powoduje, że kursy nie są dokładnie sprawdzone przez resztę graczy, co prowadzi do częstych pomyłek bukmacherów, umożliwiając znalezienie zakładu o wysokiej wartości.

Innym aspektem, który warto uwzględnić podczas obstawiania lekkoatletyki, jest fakt, iż jest to sport indywidualny, gdzie końcowe rezultaty w dużej mierze zależą od formy dnia, która szczególnie w przypadku kobiet bywa nieprzewidywalna.

Jak obstawiać lekkoatletykę?

Po dogłębnym zrozumieniu podstawowych elementów obstawiania w lekkoatletyce, czas na praktyczne aspekty. Zastanówmy się, jak skutecznie obstawiać lekkoatletykę?

 • Znaczenie zawodów – jeżeli planujecie obstawiać lekkoatletykę, radzimy nie inwestować zbyt dużej ilości środków na mniej istotne zawody. Większa ranga zawodów zwiększa przewidywalność wyników, co z kolei ułatwia wytypowanie zwycięskiego kuponu.
 • Lokalizacja zawodów – nieznane są powody, dla których niektórzy zawodnicy osiągają lepsze wyniki na otwartym stadionie, a gorzej radzą sobie na hali, i na odwrót. To jest tajemnicze, ale warto pamiętać o tym aspekcie podczas obstawiania.
 • Czas sezonu – im bliżej głównej imprezy (IO, MŚ, ME), tym forma czołowych zawodników jest lepsza. Stawianie na faworytów, kiedy najbliższa ważna impreza ma miejsce za kilkanaście miesięcy, może nie być najlepszą strategią.
 • Niespodziewane wyniki – doświadczeni bukmacherzy lekkoatletyki radzą szukać niespodziewanych rezultatów w eliminacjach, a nie w finałach. Przykładowo, w biegach do finału kwalifikuje się ośmiu najlepszych zawodników. Faworyt niekoniecznie da z siebie wszystko w eliminacjach, dlatego warto stawiać na biegaczy o niższym rankingu.
 • Doping – mroczny aspekt lekkoatletyki. Trudno znaleźć inną dyscyplinę (może poza kolarstwem), która jest tak podatna na oszustwa związane z dopingiem. Warto mieć to na uwadze, inwestując swoje środki w zakłady.

Biegi sztafetowe

Zaangażowanie w biegi sztafetowe to czterokrotnie większe dreszcze! Zazwyczaj to właśnie cztery osoby tworzą zespół biorący udział w takim wydarzeniu sportowym. Istnieją jednak wyjątki...
suwalki2022
3 min read

Jak ćwiczyć na bieżni?

Zastanawiasz się, jak efektywnie trenować na bieżni aby zobaczyć szybko rezultaty? Poznaj z nami kluczowe zasady ćwiczeń na bieżni. Jeśli zastosujesz poniższe porady, na...
suwalki2022
3 min read

Suwałki – atrakcje, co zobaczyć?

Jeżeli planujecie spędzić wakacje na Suwalszczyźnie, zdecydowanie powinniście odwiedzić jej stolicę – nie zawiedziecie się! Suwałki są często niedoceniane, co jest niezrozumiałe. To miasto,...
suwalki2022
6 min read