Zaangażowanie w biegi sztafetowe to czterokrotnie większe dreszcze! Zazwyczaj to właśnie cztery osoby tworzą zespół biorący udział w takim wydarzeniu sportowym. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, dlatego w naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu unikalnemu typowi rywalizacji sportowej.
Na czym polegają biegi sztafetowe?
Sztafety, niezależnie od dyscypliny sportowej, mają swoje charakterystyczne cechy. Przede wszystkim, sztafeta to rywalizacja zespołowa, zwykle z udziałem czteroosobowych drużyn, choć zdarzają się również sztafety mieszane. Kolejną istotną regułą jest to, że każdy członek zespołu ma do przebiegnięcia ten sam odcinek drogi (z kilkoma wyjątkami), a zmiany zawodników odbywają się w specjalnie wyznaczonym miejscu. Na wynik końcowy sztafety składa się nie tylko wynik poszczególnych zawodników, ale także ogólny rezultat drużyny – to, na którym miejscu finiszuje ostatni biegacz, decyduje o końcowym miejscu całego zespołu.
Rodzaje biegów sztafetowych
Różnorodność zasad we wszystkich formach biegu sztafetowego oraz ich uniwersalność sprawiają, że te konkurencje można spotkać w wielu dyscyplinach sportowych, zarówno na lądzie, w wodzie, jak i na śniegu czy lodzie. Możemy je również klasyfikować na podstawie tego, czy są one częścią międzynarodowych zawodów sportowych, takich jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie.
Sztafety w pływaniu
Trzy typy biegów sztafetowych są częścią konkurencji pływackich na igrzyskach olimpijskich. Zawodnicy, zarówno mężczyźni jak i kobiety, ścigają się na dystansach 4 x 100 m i 4 x 200 m w stylu dowolnym, a także 4 x 100 m w stylu mieszanym.
Biegi na orientację
Biegi sztafetowe w orientacji mają swoją unikalną strukturę, różniącą się od typowych sztafet – zazwyczaj składają się z trzech zawodników. Nie ma typowych zmian jak w innych sztafetach, a końcowy wynik jest determinowany przez sumę czasu ukończenia poszczególnych odcinków trasy przez wszystkich członków drużyny.
Biegi narciarskie
Również na pokrytym śniegiem terenie odbywają się biegi sztafetowe. Jeszcze jedną z dyscyplin przeprowadzaną na śnieżnej powierzchni są biegi narciarskie. W tych zawodach kobiety konkurują na odcinkach 4 x 5 km, podczas gdy dystans mężczyzn jest dłuższy – 4 x 10 km.
Biathlon
Biathlon to kolejny sport zimowy, który zawiera wyścigi sztafetowe. Zespolone umiejętności biegów narciarskich i strzelectwa sprawiają, że jest to niezwykle wymagająca konkurencja. W biathlonie istnieją aż cztery różne typy wyścigów sztafetowych – dla kobiet, który składa się z 4 rund po 6 km każda z dwiema sesjami strzeleckimi, dla mężczyzn z 4 rundami po 7,5 km, a także sztafeta mieszana. W tej ostatniej, kobiety biegną najpierw 6 km, po czym mężczyźni przebiegają 7,5 km. Ostatnia konkurencja to pojedyncza sztafeta mieszana, gdzie jeden mężczyzna i jedna kobieta pokonują łącznie 6 km i 7,5 km odpowiednio. 7,5 km.
Sztafety w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze
Konkurencje w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze obejmują również biegi sztafetowe. Dystanse, na których odbywają się te zawody, różnią się w zależności od płci zawodników – dla kobiet to 3000 metrów, a dla mężczyzn 3000 lub 5000 metrów. Istnieje również konkurencja mieszana, gdzie drużyny mają do przejechania 2000 metrów. Co ciekawe, w łyżwiarstwie szybkim nie ma ściśle określonych dystansów, które zawodnicy muszą pokonać podczas biegu. Mogą oni zmieniać się w dowolnych, wybranych przez siebie momentach, z dwoma ograniczeniami – każdy łyżwiarz musi przejechać przynajmniej jedno pełne okrążenie, a na ostatnich trzech okrążeniach można dokonać tylko jednej zmiany.
Lekkoatletyczne biegi sztafetowe
Na koniec skupiamy się na dyscyplinie, która jest najbardziej skojarzona z biegami sztafetowymi – królowej sportów, lekkoatletyce. Wyniki sztafet na torach otwartych i zamkniętych przyciągają najwięcej uwagi. Właśnie tutaj najbardziej zauważalna jest charakterystyczna wymiana pałeczki w obszarze zmian, a rekordy biegów sztafetowych w lekkoatletyce są najbardziej pamiętane.
Sztafeta 4 x 100 m
Sztafeta sprinterska o długości 100 metrów to jedna z dwóch konkurencji sztafetowych rozgrywanych podczas międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych, takich jak Mistrzostwa Świata, Europy oraz Igrzyska Olimpijskie. Zmagania te są organizowane zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie zawdzięczamy w dużej mierze udziałowi najszybszych lekkoatletów na globie. Przykładem może być jamajska drużyna, która w 2012 roku podczas Olimpiady w Londynie, dzięki między innymi Usainowi Boltowi – najszybszemu człowiekowi na świecie – ustanowiła rekord świata z czasem 36,84 sekund. Równie imponujące osiągnięcie należy do kobiet – amerykańska sztafeta, w której uczestniczyły Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight oraz Carmelita Jeter, pokonała dystans w czasie 40,82 sekund podczas olimpiady w Londynie, ustanawiając nowy rekord świata.
Sztafeta 4 x 200 m
Pomimo że sztafeta 4 x 200 m wydaje się być drugą dyscypliną sztafetową na międzynarodowych mistrzostwach lekkoatletycznych, prawda jest nieco inna. Ta konkurencja pojawia się wyłącznie na zawodach typu mityng, zarówno halowych, jak i na otwartym stadionie. Podobnie jak w innych sztafetach lekkoatletycznych, rywalizują tu zarówno panie, jak i panowie, a każdy z zawodników musi przebiec pełne okrążenie toru (200 m).
Sztafeta 4 x 400 m
Konkurencję sztafetową na 4 x 400 m zalicza się do najważniejszych dyscyplin na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych. Aktualne rekordzistki świata w tej kategorii to reprezentantki dawnego Związku Radzieckiego, w składzie: Tatjana Ledowska, Olga Nazarowa, Marijana Pinigina oraz Olha Bryzhina. Ich niepobity do dziś czas wynosi 3:15,17 i został ustanowiony podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Z kolei rekord świata wśród mężczyzn utrzymują Amerykanie. To Andrew Valmon, Quincy Watts, Harry Reynolds i Michael Johnson ustanowili go w 1993 roku podczas zawodów w Stuttgarcie, osiągając czas 2:54,29.
Jeśli chcesz zacząć biegać, zapoznaj się z informacjami na temat tego, jak biegać na bieżni.