Rekord świata w skoku w dal

1 min czytania

rekord świata w skoku w dal

Zastanawiasz się, jaki jest rekord świata w skoku w dal? Ten sport zna wielu zawodników, którzy osiągali okazałe wyniki. Wśród nich nie brakuje sportowców z Polski. Sprawdź więcej na temat popularnej dyscypliny olimpijskiej.

Skok w dal – co trzeba wiedzieć o dyscyplinie?

Ile wynosi rekord świata w skoku w dal? Na początek warto zapoznać się z samą dyscypliną. Przede wszystkim kojarzy się z igrzyskami olimpijskimi. Dawniej wyglądała inaczej niż widać to na stadionach i w transmisjach sportowych. Wiele zmieniło się w samej technice skakania.

Skok w dal był częścią starożytnych igrzysk olimpijskich. Wiele wskazuje, że po raz pierwszy pojawił się w 708 r. p.n.e. Dawni atleci stosowali specjalną technikę, która pozwalała im osiągać lepsze rezultaty. Podczas skoków używano ciężarków.

W czasach starożytnych i średniowiecznych skakanie na odległość stanowiło element treningu wojskowego. Tę konkurencję sportową włączono do programu pierwszych nowożytnych igrzysk w 1898 roku.  Dla kobiet została otwarta podczas IO w 1948 roku w Londynie.

Dyscyplina olimpijska jest chętnie wybierana w grach bukmacherskich. Chcesz spróbować w nich swoich sił? Sprawdź porównywarkę Legalny Bukmacher i wybierz najlepszą ofertę.

Jaki jest rekord świata w skoku w dal?

Rekord świata w skoku w dal kształtował się w ciekawy sposób. Wyniki były mocno zależne od formy rozgrywania konkurencji. Do dzisiaj rozróżniamy skoki z miejsca oraz z rozbiegiem. Śmiało można stwierdzić, że są to dwie różne dyscypliny.

Obecnym rekordem świata w skoku w dal może poszczycić się Amerykanin Nick Powell. W 1991 roku podczas zawodów w Tokio skoczył 8,95 m. Jeśli chodzi o kobiety, najlepszy wynik uzyskała radziecka lekkoatletka Galina Czistiakowa – 7,52 m w 1988 r. w Leningradzie.

Rekord świata w skoku w dal z miejsca – ile wynosi?

Kto pobił rekord świata w skoku w dal z miejsca? Najokazalszy wynik dzierży Norweg Arne Tvervaag. W 1968 roku wywalczył 3,71 m. Miało to miejsce podczas zawodów w Noresund. Warto podkreślić, że ta odmiana skoków w latach 1900-1912 należała do konkurencji olimpijskich. Współcześnie, odbywa się m.in. podczas paraolimpiady i zawodach w Skandynawii.

Polskie rekordy skoku w dal

Jaki jest najdłuższy skok w dal zanotowany w Polsce? W przeszłości, wielu naszych wybitnych lekkoatletów zdobyło medale na międzynarodowych zawodach w tej konkurencji i ustanawiało rekordy. Do tego grona należą:

  • Stanisława Walasiewicz – rekordzistka świata w roku 1930 i 1937,
  • Elżbieta Krzesińska – dwukrotna rekordzistka świata w roku 1956, złota medalistka na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 r.,
  • Irena Szewińska – srebrna medalistka na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 r.

Rekordy Polski zdobywali zaś Grzegorz Marciniszyn (8,28 m w 2001 roku) oraz Agata Kaczmarek (6,97 m w 1988 roku).

Valuebet – co to jest

suwalki2022
3 min czytania

Jak ćwiczyć na bieżni?

suwalki2022
3 min czytania